Naše škola je připojena k eduroamu

eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila v roce 2019. Byl tak učiněn další krok ke zvýšení kvality zajištění studia a prestiže naší školy.

Jeden účet. Kdekoliv

Registrovaný účastník může používat tuto bezdrátovou síť ve všech prostorách školy pomocí jednoho uživatelského účtu. Správu účtu pro žáky naší školy provádíme my - Základní škola Želiv, okres Pelhřimov.

Použití roamingu je jednoduché, řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam k dispozici. Podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu. Odtud také akronym: education roaming.

Služba je pro všechny účastníky zdarma.

Aktivace eduroam účtu

V eduroamu se používá uživatelské jméno sestávající ze dvou částí - samotného uživatelského jména a realmu. Za uživatelské jméno, na něž jste zvyklí z ostatních systémů školy, budete v rámci roamingu přidávat znak @ a realm zszeliv.cz. Než budete moci roaming využívat, budete si také muset nastavit eduroam heslo.
Příklad uživatelského jména: j.test@zszeliv.cz

Nastavení uživatelských zařízení pro připojení k eduroamu

Pro bezpečné připojení k eduroamu nestačí jen zadat jméno a heslo. Musíte si nastavit i kontrolu certifikátů, nejsnazší je to učinit pomocí eduroam CAT, viz dokumentace na eduroam.cz.

Pro ruční nastavení budete potřebovat následující informace:

Název sítě (SSID): eduroam
Protokol připojení: 802.1x
Zabezpečení a šifrování: WPA2/AES
Ověřování: PEAP (alternativně TTLS)
Vnitřní autentizační protokol: MS-CHAPv2
Jméno RADIUS serveru: radius.zszeliv.cz
Certifikační autorita: Let's Encrypt
IP adresa je přidělována automaticky prostřednictvím protokolu DHCP

Pokryté prostory

eduroam je dostupný ve všech učebnách školy. Přístup do areálu školy je umožněn v časech 7:00-15:30.

Filtrování provozu

Provoz žáků školy je filtrován v souladu se zákony ČR.

Podpora

Uživatelé naší školy se mohou obracet na email: eduroam(zavinac)zszeliv.cz

Návštěvníci s eduroam účtem by měli podporu hledat primárně své domovské instituce, tedy té, která jim poskytla účet.