Naše škola získala grant na krátkodobé projekty pro mobilitu žáků a zaměstnanců ve školním vzdělávání v rámci programu Erasmus+. 

Výměnný program Evropské unie pro studenty a učitele pojmenovaný po holandském učenci Erasmu Rotterdamském je součástí programu celoživotního vzdělávaní. Zaměřuje se na zvyšování kvality vzdělávání a podporu mobility a inovace v rámci EU. Program Erasmus+ je financován z prostředků Evropské unie, v jehož rámci vycestují naši žáci a učitelé do zahraničí na krátkodobé vzdělávací pobyty. 

Koordinátorkou tohoto projektu na naší škole je paní učitelka angličtiny Petra Svobodová, která se bude doprovázet žáky na zahraničních cestách. Aktuality, informace a podrobnosti související s Erasmus+ jsou k dispozici na webových stránkách v záložce ŠKOLA - Projekty - Erasmus+                                      https://www.zszeliv.cz/skola/projekty/erasmus 

Výtvory žáků jsou vystaveny na nástěnkách umístěných ve vstupní chodbě naší školy. Fotografie jsou k vidění ve fotogalerii:                                  https://www.zszeliv.cz/galerie/fotografie/skola/category/946-erasmus-na-chodbach-2023

 

První mobilita se uskutečnila na Kypru. Ze želivské školy se na vzdálený ostrov ve Středomoří vydali Jaromír Cihlář a Petra Svobodová. V malebném hlavním městě Nicosia se setkali s ostatními učiteli, kde začalo jejich společné dobrodružství.

 

První mobilita v rámci projektu Shatter the grey! Kick-off meeting na Kypru.

SHATTER THE GREY!                                                   2022-1-EL01-KA220-SCH-000085994

ERASMUS+                                                                                                                                                                 

Kick-off meeting na Kypru                                                                     20.-24. února 2023

 O  Organizované: DIMOTIKO SCHOLEIO TSERIOU 1, Tseri, Nicosia, Cyprus

Účastníci:         PRIMARY SCHOOL OF ORMILIA HALKIDIKI, Řecko

                          CEIP VIRGIN DEL CARMEN, Španělsko

                          OU "ANTON STRASHIMIROV", Bulharsko

                          ZÁKLADNĺ ŠKOLA ŽELIV OKRES PELHŘIMOV, Česká republika

                          ISTITUTO COMPRENSIVO FIGLINE VALDARNO, Itálie

                          SIAULIU GEGUZIU PROGIMNAZIJA, Litva

 

Naši kolegové na Kypru pro nás připravili velmi příjemný program plný úžasných aktivit. V pondělí se celá skupina sešla v Enviromentálním centru v Athalassa, kde byl pro děti z druhé a třetí třídy připraven edukativní program zaměřený na životní prostředí. Slunečný den zpestřila i samotná procházka parkem a kolem jezera. V odpoledních hodinách jsme se vypravili do vzdáleného městečka Limassol, navštívili jsme open-air divadlo v Curium a ochutnali místní speciality. Nutno říci, že po celou dobu nám milou společnost dělal náš maskot Emil, který obdivoval krásy místní fauny a flory.

Druhý den začal velmi mile - uvítání naší delegace. Kyperské děti, učitelé i jejich rodiče si připravili velkolepý ceremoniál. Celé přehlídky se zúčastnili také zástupci místního úřadu. Zazněly kyperské písně a děti předvedly divadelní hru na téma „Zachraňme planetu“. Vystoupení dětí bylo velmi emotivní a krásné. Samy děti nás později provedly po své škole. Po obědě nás čekalo školení specialisty environmentálního vzdělávání. Pak procházka starým městem Nicosia a návštěva Leventeio muzea.

Ve středu bylo nejhezčí počasí. Sluníčko hřálo a na nás čekal program v Kavo Greko – environmentální centrum, kde bylo šesťáky připravené zábavně vědecké vyučování. V odpoledních hodinách jsme navštívili Thalassa muzeum v Agia Napa. Ve čtvrtek jsme se setkali se starostou obce Tseri, který nás spolu s paní ředitelkou a ostatními kyperskými učiteli provedl po svém městečku. Ve škole jsme pak zasedli k povinnostem, zaměřili se na digitální technologie, které budeme v rámci našeho projektu používat, a úkoly, které je nutné vypracovat. Dalším bodem programu byla návštěva malebné vesničky Lefkara, kde jsme nezapomněli vynechat ochutnávku kyperské kuchyně.

Poslední páteční den jsme strávili ve škole. Závěrečný ceremoniál, společný tanec, předávání dárků a certifikátů. Po večírku na rozloučenou se všichni vydali na cestu domů. A můžeme se těšit na další výjezd. V březnu do Itálie s námi pojede pět dětí.

Děkujeme našim kyperským kamarádům za vřelé uvítání a pohostinnost!

Obrázky z Kypru jsou k vidění ve fotogalerii:  https://www.zszeliv.cz/galerie/fotografie/akce-skoly/category/945-mobilita-kypr-20-26-2-2023

Paní učitelka Petra Svobodová připravila do hodin angličtiny prezentaci z pobytu na Kypru a žáky seznámila s informacemi ohledně Erasmus+ a motivovala je k zájmu o tento projekt.