Milí žáci/žákyně, vážení rodiče,

vzhledem k mimořádnému opatření Ministerstva zdravotnictví a probíhající domácí výuce jsme pro Vás připravili níže uvedený přehled nejrůznějších vzdělávacích portálů a webových stránek, které můžete také využívat pro své domácí vzdělávání.

ZDROJE:   

1) K domácí přípravě žáci mohou využít i elektronické učebnice. Možností je využití interaktivní učebnici FLEXIBOOKS, naleznete na stránkách www.fraus.cz , kde na úvodní stránce je výrazné okno UČENÍ DOMA. Zde v tomto okně lze kliknout na „chci využít zdarma“, což studenta/rodiče přesměruje na stránku s odkazy. Poté sjedete do sekce INFORMACE PRO STUDENTY/ŽÁKY, nebo INFORMACE PRO RODIČE (obojí je stejné) a kliknete u FLEXIBOOKS na VYPLNIT FORMULÁŘ, kde vypíše student/rodič údaje, na které mu bude zaslána zpětná reakce s interaktivní učebnicí. VŠE MÁ BÝT ZDARMA.

2) Zdarma jsou i online cvičení na následující webové stránce: www.skolasnadhledem.cz. Nabídka ze čtyř možností: 1. Stupeň, 2. St., 3. St. nebo cizí jazyky. Vše funguje zdarma a bez jakékoliv registrace.

3) Khan Academy je vzdělávací web s interaktivními videy z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.

4) Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem.

5) Výuková Youtube videa – o mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálech se zmiňujeme například v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud vaši žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).

6) Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.

7) Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování.

8) Chemikáři určitě ocení portál Prvky.com, kde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.

9) Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.

10) Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.

11) Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.

12) Češtinu, literaturu, prvouku, vlastivědu, fyziku, občanku, dějepis, přírodopis a zeměpis najdete na Redmonster (CZ). Jinak placené kurzy jsou momentálně kvůli uzavření škol dostupné všem zdarma.

13) Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.

14) Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.

15) Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.

16) Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).

17) Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.

18) Audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku) najdete na portálu Jeden svět na školách. Na portál se sice musíte přihlásit, ale vše je zdarma a práce s ním je intuitivní a jednoduchá.

19) Portál Moderní dějiny nabízí kvalitně zpracované výklady událostí minulého století. Materiály se mohou hodit pro dějepis i občanskou výchovu.

20) Zlepšit si své kritické myšlení umožňuje portál Trainbra.in.

21) Pokud je vaším cílem zlepšit mediální gramotnost vašich studentů, velmi doporučujeme portál Svět médií a jeho otevřenou učebnici, ve které naleznete zpracované kapitoly z mediální výchovy.

22) Přes 3300 vzdělávacích přednášek na různá témata najdete na TED Talks. Mnoho z nich je česky, případně jsou opatřeny českými titulky. Nebojte se však se žáky ve vyšších ročnících pracovat ani s videy v angličtině.

23) Profesionálně připravené kurzy naleznete také na Seduo.cz. Zdarma jsou jen některé kurzy, za to však za ně můžete obdržet potvrzení. Studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.

24) Jazykáři mohou využít celosvětově známou aplikaci na učení jazyků Duolingo.

25) Akademie věd ČR

Pod hashtagem #veda_na_doma budou ústavy #AVČR po dobu nastalé hygienicko-epidemiologické situace pravidelně každý den publikovat příspěvek s tipem na domácí pokusy, časopisy, online výstavy i e-zdroje. První várka aktivit: Na stránkách Geofyzikální ústav AV ČR v.v.i. najdete spoustu návodů na geofyzikální pokusy, ale i 3D vystřihovánky sopky. Ke stažení: www.ig.cas.cz/pro-skoly/edukativni-materialy Jak provést botanické pokusy v domácím prostředí? Napoví stránky Ústav experimentální botaniky AV ČRwww.ueb.cas.cz... Archiv oficiálních časopisů #AVČR ke stažení najdete zde:www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/casopisy/  

26) E-knihy a audio knihy zdarma

1306 knih poskytla Městská knihovna v Praze. www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni Audioknihy na stránkách Českého rozhlasu temata.rozhlas.cz/ctenarskydenik  

27) EMA

EMA je katalog digitálních vzdělávacích zdrojů. Soustředí databázi odkazů na digitální vzdělávací zdroje s otevřenou licencí z různých portálů a webů. Zdroje jsou řazeny dle jejich oblíbenosti i kvality. ema.rvp.cz  

28) Chytrá škola O2

Web obsahuje tipy, jak naložit s neplánovaným volnem a využitím digitálních technologií. Je na něm k dispozici též metodika pro učitele i rodiče k filmu V síti. Mezi další témata patří počítačová gramotnost, online bezpečnost a mediální gramotnost. www.o2chytraskola.cz  

29) Otevřené vzdělávání

Tato stránka sdružuje odkazy na řadu zajímavých výukový zdrojů (materiály, weby, videa), které jsou volně dostupné (otevřené). otevrenevzdelavani.cz  

30) Techambition

Aplikace obsahuje stovky interaktivních lekcí středoškolské matematiky. Přímo v aplikaci můžete žákům zadávat připravené úkoly z matematiky a sledovat jejich aktivitu. Techambition je nyní zdarma pro žáky a učitele. techambition.com  

31) Umíme to

www.umimeto.org Se školní licencí nabízí neomezený přístup pro všechny žáky (volně je používání omezeno počtem 75 / 125 odpovědí denně) včetně učitelského režimu (domácí úlohy, chyby, statistiky). Žák se počítá pouze jednou napříč všemi systémy a může používat libovolný počet zařízení. Více viz youtube.com